Gönül Ferahlığı

Covid ile biz de tanıştık. Ama ne tanışmak!

Bedensel olarak etkilenmiş olmak mı daha zor yoksa iki hafta boyunca hepimizi tüm profesyonel ve sosyal sorumlularımızdan koparmış olması mı bilemiyorum.

Covid’in beni çok sarstığını itiraf etmeliyim. Gözlerimi açamadığım, kafamı dahi kaldıramadığım birkaç gün geçirdim. Kendi farkındalığına sahip biri olmama rağmen ben de insani şekilde kendimi kaygılı ve yorgun hissederken buldum. Kendim için olduğu kadar eşim ve çocuklarım için de çok endişelendim. Aksayan işlerim de cabası oldu. Çünkü ister istemez, özellikle süreç uzadıkça, “Ya ofiste ciddi aksaklıklar olursa, ya direkt müdahale etmem gereken bir durum ortaya çıkarsa…” demekten kendimi alamadım. Bu acziyet hali beni tekrardan sorgulamaya, sormanın ardından anlam aramaya, bu arayış da beni şükretmeye ulaştırdı. Nasıl mi? Elbette ki ilahi düzeni fark ederek…

İnşirah: Gönül Ferahlığı demektir

Bu süreçte İnşirah Suresi benim şifam oldu. Kur’an-ı Kerim’in bize bir şifa ve rahmet olarak (İsra Suresi 82. Ayet) verildiğine iman ettiğimden dolayı bu pek şaşırtıcı değildi aslında. Fakat asıl mucize, burada beni her okuduğumda etkileyen, içimdeki kaygıyı günden güne eriten 94. Sure oldu.

Bu mucizeyi sizinle paylaşmak istedim. Peygamberimiz’in gönlüne ferahlık vermek için Allah’ın gönderdiği bu eşsiz sure, hastalıktan veya başka herhangi bir dünyevi kaygıdan daralan, bunalan yürekler için bir ilaç niteliğinde…

Ben şifamı, elbette Allah’ın izniyle, her gün okuduğum ve idrak etmeye çalıştığım bu surede buldum.

1. Senin için göğsünü açmadık mı?

2. Yükünü üzerinden atmadık mı?

3. Belini büken yükünü?

4. Senin zikrini yükseltmedik mi?

5. Zira zorlukla beraber bir kolaylık vardır.

6. Elbette zorlukla beraber bir kolaylık vardır.

7. O halde her fırsatta kararlılıkla yeni şeyler yapmaya giriş.

8. Ve yalnızca Rabb’ine yönel.

Her birimize şifa olması dileği ile…

*Birebir Türkçe çeviri yapan Erhan Aktaş Bey’e teşekkürlerimi iletiyorum. Kendisi hiçbir yorum veya yönlendirme katmadan Kur’an-ı Kerim’i direkt kelime karşılığı olarak Türkçe’ye çevirmiştir. Bu nedenle her gün üzerine konuştuğumuz kutsal kitabımızı kendisinin mealinden okumanızı tavsiye ederim.

Kendisi yalnızca kitabın basım maliyeti karşılığında gönderim yapıyor. Ayrıca mealin .pdf formatı internette ücretsiz şekilde mevcut. İletişim bilgilerine ve diğer kitaplarına aşağıdaki bilgilerden ulaşabilirsiniz.

Author avatar
Şebnem Toker