Göğe Bakalım

“Göğe bakalım” *

Ne yaparsak yapalım, bazen kendimizi kapana kısılmış hissederiz. Hele ki 1 senedir evde kalmak zorunda olduğumuz günleri düşününce bu duygu artık daha da sık yaşanır oldu. Sevdiklerimize duyduğumuz özlemin yanına özgür hissetmeyi de eklesem hiç de abartmış sayılmam sanırım. Peki özgür olmak ne demek?

Kendi içinde özgür kendi içinde kararlı…

Özgürlük sokakta olmak mıdır ya da ne istersen yapmak mıdır? Aslına bakarsanız değil, özgürlük o kadar da dışarıdan gelen, sokaktan beslenen bir duygu değil. Her his gibi o da içeriden desteklenmedikçe sokakta olmak özgürlüğü beslemek adına hiçbir işe yaramıyor. Amabunca yıllık tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki nerede olursak olalım göğe bakmanın insanın ruhunu sağaltan bir tarafı var.

Kendini her tutsak hissettiğinde kimseye aldırmadan göğsünü göğe aç, gökyüzünebak ve nefes alıp ver. Yaşadığını hissettiğin yer orası; çünkü gökyüzü uçsuz bucaksız.

Özgürlüğe ulaşmanın yolları…

Kendine ait bir yol çizmek için, önce özgür olmak zorundasın unutma. Kendine ait biryolun olduğunda içindeki özgür ruh dışarı taşacak bir yer elbette bulur. Bu nedenleşunu asla unutma; zamanda da özgürsün. Korkma sakın, hayal kurmanın da onlarıgerçekleştirmenin de yaşı yok.

Seni kalıplara sokmak isteyecekler ama özgürlüğün sığabildiği bir kalıp da yok.

Bazen “mış” gibi yapmak zorunda hissetsen de rengini soldurma. Hangi renksen orenkte kal. Bu da göğe bakmakla olur unutma. Güneş seni parlatacaktır.

Yola kendi rotanla başlamalısın

Neredesin asla unutma! Hayallerin nerede sen neredesin? Sık düşün bunu… Yolakendi rotanla başlamalısın. Hayallerin için bir başkasının navigasyonuna ihtiyacın yok.Rota senin içinde, en derininde, çıkar onu oradan ve gökkuşağının tüm renklerineboya, parla lütfen… Gökkuşağı gibi ol; canlı ve kapsayıcı. Ki bütün renkler sendetoplanabilsin. Her gün sor kendine “Bugün rengim ne?” diye. İçin özgürlüğüseçecektir. Ve gökyüzü kadar mavi, gökyüzü kadar beyaz, yağmur kadar bereketli,güneş kadar sıcak, gökkuşağı kadar renkli kalmak isteyecektir. Kendini ancakhayatının kontrolünü ele aldığında özgür hissedersin. Bu da sorumluluk ve cesaretister. Sorumluluk da cesaret de kişisel gelişim yolculuğunun olmazsa olmazlarıdır. Neyapacağını bilmezsen ne istediğini bilmezsen asla özgür olamazsın. Korkman çokdoğal; kim suçu başkalarına atmadan hayatının tüm kontrolünü üstelenmek ister ki?Konfor alanın varken, şikâyet etmek ve başkalarını suçlamak varken bir de.

Kolay olmayacak…

Özgürlük kazanılması gereken bir hak. Ve bunun için uzun bir yola çıkmaya hazırolmak gerekiyor. Evet kolay olmayacak ama yapabilirsin. Unutma özgürlüğünü ilanetmeden kendini gerçekleştiremezsin. Ve sen bu hayata kendin olmak için, kendinigerçekleştirmek için geldin. Ve özgürlük içinde bir yerde çıkar onu oradan. Hayatınıeline al, hadi içindeki göğe bak ve özgürlüğünle göz göze gel.

İşte özgürlüğe giden birkaç adım:

Özgürlük tanımını yap…

Senin için özgür olmak ne ifade ediyor? Zamanını istediğin gibi kullanmak mı? İşeistediğin saatte gitmek mi ya da gitmemek mi? Para mı? Bilgi mi? Kendi işinin sahibiolmak mı? Karar ver.

Hayal kur…

En özgür, en mutlu olduğun rutinlerin hayalini kur ve onları sürekli kılmak içinçalışmaya başla.

Hedeflerini belirle…

Özgürlük biraz da hedeflerinle alakalı. Hayattan ne istediğini bildiğin kadar özgürsün.Hedeflerini listele. Hayatını hedeflerine göre yaşa.

Kendin ol…

Sakın değişme, kendini başkaları için değiştirme. Özgürlüğüne ulaşmanın en temelyollarından biri de mükemmel olmaya uğraşmak yerine kendin olmaktır.

Kendine nazik ve şefkatli davran…

Aynaya baktığında tam da olman gerektiği gibi olduğunu gör. Kendine objektif birgözle bak, en büyük eleştirmenin olma. Sürekli kendinden şikâyet etme. Biraz daşeylere odaklan, iyileri çoğalt ki yetersiz bulduğun yanların azalsın.

Değerlerini fark et ve onlarla yaşamayı kabullen…

Yaşamaya dair, hayatta olmaya dair değerlerin neler? Etik değerlerini belirle vekararlarını o değerlere göre ver. Başta da söylediğim gibi hangi renksen o renk olarakkal. Kendi rengini soldurma.

Özgürlük kendine güvendir de aynı zamanda. Hiçbir şeye sahip olmadan da özgürolabilirsin. Kendine sahipsin bu yeter de artar bile. Ama yine de özgürlükyolculuğunda kendini köşeye sıkışmış hissedersen eğer omuzlarını yere düşürme,boynunu bükme, kafanı öne eğme, başın dik olsun, daima ileriye bak. Bazen de öylecedur ve masmavi gökyüzüne bak, kuşlarla beraber kanat çırptığını hayal et. Ruhunubırak önce, gerisi gelecek. Ruhun sana özgürlüğün olarak geri dönecek hiç meraketme.

Turgut Uyar – Göğe Bakma Durağı

Author avatar
Şebnem Toker