Bir Hedef Belirlemenin Denetim Listesi

Önce hayaller vardı…

Hayaller, hedefler, yazgı… Önce hayaller vardır; dünyayı daha konforlu bir yer yapmaya yarayan, kazanmayı sağlayan, çağ atlatan, tarihi değiştiren, sahibine Nobel ödülü kazandıran, binlerce hayat kurtaran… Ama hiçbir hayal tek başına yukarıdaki satırlarda elde edilen sonuçları yaratmaz. O hayalin gerçekleşmesi sonraya yani hedeflere bakar. Böylece yazgımızı kendimiz belirleriz ve hatta hayallerimizin büyüklüğü derecesinde başkalarının kaderlerini de değiştiririz. Tabii eğer yeterince sabırlı ve kararlı olursak. Bir hedefe koşarken

“Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir ileri” diyen ve tüm ulusun kaderini değiştiren Atatürk’ü hatırlayın isterim.

Hedef belirlemek belirleyicidir.

Hayal kurmak konforlu bir deneyimdir, rahat hissettirir, hedeflerse harekete geçmenizi bekler ve dağınıklığı sevmez. Hedef belirlemek belirleyicidir. İnsanı kader sandığı sarmalından çıkarır. Eğer hep aynı yerde döndüğünüzü hissediyorsanız bu muhtemelen kader değil hedeflerinizi denetleme becerisinin eksikliğidir. Yaşamın Direksiyonunda Atölyesi’nde yaptığım çalışmalar hedefleri denetleme becerisini ve alışkanlığını kazanmak adına sık sık tekrarladığım bir konu. Bu alışkanlığı bir kez kazanmanın danışanlarımın yaşam konforunu nasıl yükselttiğine şahit oldukça benim de listeme olan inancım artıyor. Hedefleri denetleme becerisi vesilesiyle başarma hissi de danışanlarıma özgüven olarak geri dönüyor.

Hedefim var şimdi ne yapmalıyım?

Uzun yıllardan beri şirketlerin tepe noktalarındaki yöneticilerle çalışıyorum. Yönetim kurulu başkanlık ofisini yönetmek için başvurduğum en büyük yardımcım da kendi kendimi denetlememi sağlayan listem. Her zaman elimin altındadır. Aralıklarla bu listeyi gözden geçiririm. Size de sadece iş hayatınız için değil başından beri söylediğim gibi her türlü hayaliniz ve başarı için bir denetim listesi hazırlamanızı salık veririm. Hedef belirleme denetim listem tatminkâr bir yaşamın olmazsa olmazı benim için; hatta birçok hedefe ulaşmamda işime en çok yarayan unsurların başında geliyor.

İşte benim hedef belirleme denetim listem:

Bir liste yapabilmek için öncelikle bir amacın olması gerek. İlk iş olarak yaşamının her alanında kendine özgü hedefler belirleyerek işe koyulmalısın. Soru şu olmalı:

İş hayatımda ve kişisel yaşantımda hedeflerim ne?

İş tabii ki soru sormak ve hedefleri belirlemekle bitmiyor. Hedeflerin ne kadar önemli bunu anlayabilmen için kendinle baş başa kalmalı ve sessizliği dinlemelisin.

Hedeflerini sessizlikten ilham alarak yaz.

Hedef belirlemenin en önemli ayrıntılarından biri de onların sana ait olması, amacın sen istediğin için orada olmalı. Ama ara sıra sana inanan kişilerin önerilerine de açık ol.

Kendi yazgını kendin yaratmak için sorumluluk al.

Ancak vazgeçmeyenler kazanır. Engelleri cesaretle karşıla. Sorunu tanımla, seçeneklerini belirle ve bir çözüm yarat.

Engellere rağmen vazgeçme, devam et.

Bekleyerek hiçbir şeye ulaşamazsın, şartların oluşmasını beklemek yerine sen şartları uygun hale getirmek için çabala. Evren hareketi sever, hedefler de!

Kendi kaderini kendin yazabilmek için harekete geç.

Büyük hedefler küçük ayrıntıların toplamıdır. Kolay gerçekleşebilir hedefleri belirle ve önce onları gerçekleştir. Asıl hedefine ne kadar yakın olduğuna sen bile inanamayacaksın.

Hedeflerinin yolunda adım adım ilerle.

Bazı hedefler diğerlerinden açıkça daha önemlidir. Hepsini birden elde etmek yerine öncelik sırası yap.

Hedeflerinin öncelik değerini belirle.

Hedeflerini sık sık gözden geçir. Gelişmeni kontrol et. Kendine sor:

Hedeflerim hala geçerli mi? Hedeflerim ne kadar gerçekçi? Daha yükseği mi hedeflemeliyim? Elimden gelenin en iyisini yapıyor muyum?

Karar vermeye alış. Bir hedef yönü seç ve o yönü izle. Ve bunu hemen “Şimdiyapmaya başla!

Erteleme kararını ver ve şimdi başla.

Engeller kadar fırsatlara karşı da duyarlı ol, yolculuk boyunca fırsatlarla karşılaşacaksın. Hedefin için yola çıktığında tüm dünya senin için çalışmaya başlar. Sadece fark et.

Hedefin için karşına çıkan fırsatları gör.

Author avatar
Şebnem Toker