Glutensiz Beslenmenin Faydaları

Eğer bu konuyu incelemeye başladıysanız, tebrikler, başardınız demektir! Öncelikle uzaktan görüldüğü kadar zor olmadığını söylemek istiyorum. Yeter ki doğru beslenmeyi hayatınızın merkezine koyun ve azmedin.

Glutensiz beslenmeye başladıktan sonra değişimler yaşamaya başlayacaksınız. En önemli değişimlerden biri sindirim sisteminizde olacak ve artık kendinizi şiş hissetmeyeceksiniz. Bunun keyfine varınca insan glutenle beslenmeyi bir daha aklından bile geçirmiyor.

Glutensiz beslenme nedir?

Kısaca şöyle açıklayabilirim: buğday, arpa ve çavdarda bulunan protein türünden uzak durmak. Yani günlük hayatta yediğiniz ekmekleri, pilavları, o vazgeçemediğiniz pizzaları bir kenara bırakmak ve vitamin açısından size sağlık katacak meyveler ve sebzeler ile beslenmeye başlamak!

Glutensiz Beslenmenin Faydaları Nelerdir?

Glutensiz beslenmenin fiziksel faydalarının yanında, psikolojik birçok katkısı vardır. Kendinizi mutsuz, yorgun ve halsiz hissetmeleriniz bir süre sonra yok denecek kadar aza inecek ve kendinizi daha mutlu hissetmeye başlayacaksınız.

Gluten diyeti kilo verdirir mi? diye düşündüğünüzü duyar gibiyim. Evet, glüten duyarlılığınız varsa kilo verdirir. Ancak tam olarak diyet olarak algılanmaması önemli. Bunu bir sağlıklı yaşam biçimi olarak benimsemelisiniz.

Glutensiz Beslenmeye Nasıl Başlarım?

Öncelikle paketli aldığınız tüm gıdaları bir kenara bırakın çünkü çoğunda glüten var… Sonra pirinç, ekmek ve fastfood dediğimiz yemek tarzlarını hayatınızdan çıkarmaya başlayın. Daha önce de dediğim gibi, zamanla buna alışacaksınız hatta sizin yaşam biçiminiz halini aldığında daha mutlu hissedeceksiniz.

Sizin için bu konuyu TAM 30 kitabı yazarı İpek Kip ile konuştum ve her anını kaydettim. Aşağıdaki videoda glutensiz beslenmeye dair aradığınız tüm detayları bulabilirsiniz.

Author avatar
Şebnem Toker
Birlikte Kalalım
Aylık yazılardan ve eğitimlerden haberdar olmak için bültene kayıt olabilirsiniz.
Birlikte Kalalım
Aylık yazılardan ve eğitimlerden haberdar olmak için bültene kayıt olabilirsiniz.