İyilik Mutlaka KazanırDün yaşadığım “Instagram hesabımın ele geçirilmesi” olayı üzerinden aldığım dersler ve hatırladığım bazı öğretiler oldu. Bunları sizinle paylaşmak istedim.


İflah olmaz bir iyimser olduğumu daha evvel belirtmiştim. Dün sabah Instagram üzerinden bir mesaj aldım. Telif haklarını ihlal ettiğimin tespit edildiği ve bu konuya itiraz etmek istersem oradaki link üzerinden form doldurmam gerektiği yazılıydı. Ben de sürekli görseller kullanarak paylaşım yaptığım için gerçekten kaygılandım. Çünkü herhangi birinin hakkına girme konusunda büyük bir korku ve hassasiyet içerisinde yaşarım. Mesaj Instagram logosunu kullanan bir korsan tarafından gönderilmiş. Ben, panikle hemen tıkladım fakat bazı şeyler sorduğunu görünce ilerlemekten vazgeçtim ve arkadaşıma bilgi verdim. Kendisi de “Bir bakalım ihlal konusu öyle kolay değil, virüs olabilir.” dedi ama ben o arada iyi niyetle linke basmış oldum.


Olaylar bundan sonra o kadar hızlı gerçekleşti ki, dönüp şifre değiştirmeye bile fırsatımız olmadı. Uyarı mailleri gelmesine rağmen şifre ve mail adresi değişim işlemlerini iptal etme linklerinin hiçbiri çalışmıyordu. Sonra hesabımın Kayseri’de bir başka bilgisayardan açıldığı bilgisi geldi. Kısacası hesap başkasının eline geçmişti.

Biz gerekli tüm başvuruları yaptık ama bu uzun sürecekti. Öncelikle sakin kalmak, evrene ve ilahi adalete güvenmek önemliydi. Moraller bozuktu ama düzelteceğimize inancımız tamdı. Çünkü gerçekten insan ne ekerse onu biçiyor bu hayatta. Ben de yıllardır iyi dostluklar kurmanın, insan ilişkilerine verdiğim önemin ve özenin karşılığını aldım. Tüm arkadaşlarım destek mesajları gönderdi. Konuyla ilgili bilgisi olanlar bazı iletişim numaraları paylaştı. Bu arada bu “hesap kurtarma” durumunun da ayrı bir sektöre dönüştüğünü, ciddi para talepleri olduğunu da öğrenmiş olduk.


Sabrın sonu…

Artık, sabırla teslim olup beklemekten başka seçenek benim için kalmamıştı. Birkaç gün sonra yurtdışına çıkacak bir arkadaşım benden bir konuda yardım istemişti, problemime çözüm ararken onun konusunu hallettim ve bilgi vermek için aradım, tabi hal hatır soruldu ve ben de kendisine neden canım sıkkın, durumumu anlattım. Bana hemen birkaç fikir sundu. Bunlardan biri çalıştığım grubun sosyal medya profesyonellerinden yardım istemekti. Hemen yönetici arkadaşlarımı aradım, avukat arkadaşlarım benden birkaç bilgi istediler. Konuşmasındaki güven tonundan hemen anladım ki sosyal medya yönetimindeki Yıldız hanım bu işin ustasıydı, benden birkaç bilgi ve bir saat istedi. Aradan çok kısa bir süre sonra avuçlarında instagram hesabımı tutan bir melek gibi geri gelmişti. Çok şükür hesabım aracılığı ile takipçilerim herhangi bir suiistimale maruz kalmamışlardı.


Kısacası, en sonunda tekrar emin oldum ki; evren hak edilmiş emekleri asla karşılıksız bırakmaz. Arada güven tazelemek için sınansak bile ilk hatırlamamız gereken kendimize, evrene yani ilahi adalete güvenmek olmalı…


Tüm bu tecrübeler için hayata, yanımda oldukları için tüm dostlarıma teşekkür ediyorum.


İyilik mutlaka kazanır.