İletişim Seninle Başlarİletişim, insanın kendinde başlar. Kendi iletişim kimliğinizi oluşturmak ve geliştirmek acı tatlı tecrübeler biriktireceğiniz uzun, zor ama bir o kadar da keyifli bir yolculuktur.


Peki, bir iletişim kimliği nasıl oluşturulur? Yine burada kendi yolculuğumdan birkaç örnek vermek isterim. Zaman zaman tüm sosyal olgularınızdan sıyrılıp kendinizle baş başa kalmaya çalışın ve mutlaka elinizin altında bir defteriniz olsun. Ben ‘terazi defterim’ diyorum ona, her günümün değerlendirmesini yapmaya çalışıyorum. İnsan olarak toplum için, çalışan olarak ofisim için, anne olarak çocuklarım için, sosyal kimliğimle dostlarım ve arkadaşlarım için o gün neler yaptım? Hangi olaylar beni mutlu etti? Hangileri canımı acıttı? Kısa sürede bende iz bırakmadan nasıl dönüştürebildim? Durumları nasıl yönettim, çıkarımlarım neler oldu? Gününüzü, haftanızı, hatta yılınızı gözden geçirip değerlendirmenizi ve bunu alışkanlık haline getirmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. İnanın, yıllar geçip bu defterleriniz çoğaldıkça ne kadar çok yol aldığınızı fark edecek ve buna çok şaşıracaksınız. Tüm kişisel gelişim uzmanları, psikologların ve pedagogların ağız birliği ettiği “olumlamalar” konusuna kafa yormanızı öneriyorum. Güne başlarken; sevgiye layık olduğunuz, başkalarıyla paylaşacak birçok değerinizin olduğu, sevecen ve şefkatli olduğunuz, yetenekli, zeki, yaratıcı olduğunuz, dünyayı sevdiğiniz ve dünyanın da sizi sevdiği mutlu ve başarılı olmaya hazır olduğunuz gibi olumlamaları yüksek sesle ifade etmek kendinizi iyi hissettirecektir.


Farkına varmak uzun zaman alsa da iletişim dediğimiz uçsuz bucaksız okyanusta geminin dümeninde biz varız, tüm diyaloğu biz yönetiyoruz. Mesleğimizden örnek vermek gerekirse, yöneticinizin öfkeyle sesini yükselttiğini varsayalım, aklındakileri yüksek sesle kızgın şekilde söyleyip, sizi dinlemeye, sizinle diyaloğa girmeye niyeti olmadığını düşünelim. Bu durumda yapmanız gereken en akılcı yöntem; kendinizi müdafaa etmeye çalışmak yerine “sizi anlıyorum” ve “haklısınız” kelimelerinin sihrinden yardım almak. Bu kelimelerin iletişiminize sihirli bir değnekle dokunduğuna tanık olacaksınız, aradaki yüksek ses duvarını yıkıp karşınızdaki kişinin bir an sessiz kalmasına, nefes almasına ve böylece alçak bir tonda akışla devam etmesine ya da daha fazla ilerlemeyerek gündemin diğer maddesine yumuşak geçiş yapmasına yardımcı olacaksınız. Burada anlatmaya çalıştığım yöntemin altını çizmek isterim. Kendinizi ifade etmeyin, savunmayın ya da haksızca sizi yargılamalarına izin verin asla demek istemiyorum. Anlatmaya çalıştığım, tarafların birbirini dinlemeye hazır olmaları için bir ‘S’ gerektiği ve mesleğiniz gereği bu ‘S’i sizin vermenizin daha doğru olacağı. Gün içerisinde kendinizi sakin, nazikçe ve karşı tarafın anlayacağı şekilde kısaca ifade edebileceğiniz fırsatı yaratacağınıza eminim.


İletişimdeki duruşunuz ve hâlleriniz sizin kimliğinizi oluşturur ve bu kimlik soyadınız gibidir. Doğruluk, nezaket, sakinlik, açık olmak, durumları akıl terazisinde değerlendirirken her zaman terazinin diğer kefesinde vicdanınızın da olmasına dikkat etmek, üstlerinize ve astlarınıza eşit mesafede ve hakça yaklaşmak gibi… Tüm bunlar bir araya geldiğinde, sizi siz yapan değerlerinizle artık durumlar karşısında değişmez bir hâl alırsınız. İşte bu değişmez, istikrarlı değerleriniz sizin iletişim kimliğinizi oluşturur. Bu kimlik yaşam boyu üzerinizde taşıdığınız çok şık bir aksesuar gibi, girdiğiniz her ortamda karşınızdakinin gözünü alacak ve iletişimin sizinle başladığını bir kez daha fark etmenizi sağlayacaktır.